آفت کش ها نسل قورباغه ها را منقرض می کنند. تاریخ انتشار : یکشنبه, 27 خرداد 1397 09:25. نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد، یک نوع آفت کش رایج که برای از بین بردن آفت سیب زمینی استفاده می شود، با کاهش توانایی تولید مثل قورباغه ها، نسل آنها را از بین می برد. به گزارش ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه 'اوپسالا' در سوئد انجام شد، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی آفت کش linuron - آفت کش سیب زمینی - نه تنها توانایی باروری قورباغه های نر را کاهش می دهد بلکه ...

آفت کش ها نسل قورباغه ها را منقرض می کنند

تاریخ انتشار : یکشنبه, 27 خرداد 1397 09:25


 اخبار علمی ,خبرهای علمی, قورباغه
نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد، یک نوع آفت کش رایج که برای از بین بردن آفت سیب زمینی استفاده می شود، با کاهش توانایی تولید مثل قورباغه ها، نسل آنها را از بین می برد. 

به گزارش ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه 'اوپسالا' در سوئد انجام شد، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی آفت کش linuron - آفت کش سیب زمینی - نه تنها توانایی باروری قورباغه های نر را کاهش می دهد بلکه ضریب جنسی قورباغه های در حال رشد را به اندازه قابل توجهی به سمت جنسیت ماده سوق می دهد.

 

از آنجاییکه هم اکنون جمعیت قورباغه های جهان در معرض خطر انقراض قرار دارد، محققان نگرانند که مختل شدن رویه طبیعی تولید مثلی قورباغه ها رویه انقراض آنها را تشدید کند.

 

محققان در این مطالعه بچه قورباغه ها را در معرض غلظت هایی از این آفت کش به اندازه غلظت هایی که در محیط طبیعی یافت می شود، قرار دادند.

 

آنها متوجه شدن که رشد تخمدان ها در این بچه قورباغه ها به اندازه زیادی بیشتر از رشد بیضه بوده که محققان آن را به اختلالات در غدد درون ریز یا اختلال هورمون نسبت می دهند.

محققان بعد از پیگیری قورباغه های کامل در دوران بزرگسالی نیز متوجه شدند، قورباغه های نر بالغی که در زمان کودکی در معرض این مواد شیمیایی قرار گرفته بودند توانایی باروری کمتری داشتند و از برخی از خصیصه های قورباغه های ماده برخوردار بودند.

 

نتایج این مطالعه نشان می دهد، آفت کش هایی با این مکانیسم عمل می توانند باعث بروز آسیب ��ائمی مانند کاهش توانایی باروری در قورباغه هایی شوند که در دوران کودکی در معرض آنها قرار گرفته اند.

 

محققان نگرانند که نشت مواد شیمیایی از زمین های کشاورزی به حوضچه هایی که دوزیستان در آنجا تخم گذاری می کنند به رویه تولید مثلی آنها آسیب بزند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه